Certyfikat Slow Food

Certyfikat Slow Food

W 2013 roku Restauracja Dwór Sieraków zdobyła rekomendację Stowarzyszenia Slow Food Polska. To rodzaj certyfikatu potwierdzającego, że w lokalu podawane są potrawy z produktów sezonowych, regionalnych, świeżych i ekologicznych, przyrządzonych według tradycyjnych przepisów.

Idea

Ruch Slow Food narodził się we Włoszech w roku 1989 jako protest przeciwko przemysłowej żywności, wymuszonemu tempu życia i niszczeniu regionalnej tradycji. Za największego wroga i symbol zła uznano fast food. Jego przeciwieństwem jest slow food. W swoim manifeście założyciele ruch napisali: Nasza obrona powinna zacząć się przy stole ze Slow Foodem. Odkryjmy na nowo smaki i uroki kuchni regionalnej oraz uwolnijmy się spod niszczącego wpływu Fast Foodów.

Dwór Sieraków w pełni realizuje idee Slow Food w kuchni oraz Slow Life w proponowanym stylu wypoczynku. Szef kuchni, Janusz Fic, bardzo dba o lokalność używanych produktów. Ryby pochodzą z pobliskiego zalewu Dobczyckiego, mięso z lokalnej rzeźni, a wiele warzyw i owoców z okolicznych ogrodów i sadów.

Gault&Millau

Restauracja Dwór Sieraków już trzykrotnie została oceniona i wyróżniona w polskich wydaniach prestiżowego przewodnika kulinarnego Gault&Millau. Od pierwszej edycji w roku 2015 Sieraków utrzymuje wysoką pozycję, otrzymując corocznie od 13 do 13,5 punkta w 20 stopniowej skali (symbolem lokaty jest ilość czapek – maksimum 5!), co lokuje ją wśród ok. 60 dwuczapkowych restauracji w Polsce. W latach 2015 i 2016 roku szef kuchni, Janusz Fic, otrzymał nominację do tytułu Szef Roku Kuchni Tradycyjnej.

Prestiż dla najlepszych

Gault&Millau to we Francji prawdziwa instytucja. Od 40 lat niezależni, anonimowi recenzenci kulinarni przemierzają Francję i wybrane kraje świata, by znaleźć najlepsze, godne polecenia restauracje. Wydawany w Polsce od trzech lat przewodnik powstaje po odwiedzeniu ok. 1000 miejsc przez zespół inspektorów kulinarnych. Każde nowe wydanie ukazuje się corocznie ok. 30 listopada.

Wine Spectator - uznanie dla listy win

Award of Excellence 2016

Jakość i wielkość piwnicy win w Dworze Sieraków jest potwierdzona rekomendacją przyznawaną corocznie przez jeden z największych międzynarodowych magazynów winiarskich Wine Spectator. Sieraków otrzymał po raz pierwszy Award of Excellence zwany też Winiarskim Laurem w 2015 oraz w kolejnym 2016 i 2017 roku. Tym wyróżnieniem może pochwalić się 2564 restauracji na całym świecie z czego 14 w Polsce.

Kto może otrzymać tytuł

Tytuł przyznawany jest restauracjom, które oferują wysokiej jakości wybór win pochodzących od wiodących producentów oraz komponujących się tematycznie z menu zarówno pod względem stylu, jak i ceny. Ponadto w karcie musi być odpowiednia liczba etykiet – minimum 90. Ważna jest też prezentacja win zawierająca kompletną informację dotyczącą rocznika, apelacji, producenta itp. Sędziowie przyznają wyróżnienie w skali trzystopniowej. Skala zaczyna się od Award of Excellence, wyżej jest Best Award of Excellence (973 restauracje), a najwyżej Grand Award (81 restauracji). Lokale wyróżnione nagrodą mają prawo do posługiwania się specjalnym emblematem przedstawiającym jeden, dwa lub trzy kieliszki – w zależności od stopnia wyróżnienia..

Powered by JS Network Solutions